Zakola – jak się ich pozbyć?

zakola

Zakola to bez wątpienia defekt estetyczny, który w dużej mierze ma wpływ nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. Z tego typu problemami borykają się przede wszystkim mężczyźni, ale ostatnimi czasy również i kobiety miewają coraz większe problemy z wypadaniem włosów. Wpływ na tworzenie się zakoli najczęściej ma łysienie androgenowe, jednakże na taki stan rzeczy może wpływać również nieodpowiednia dieta, zły tryb życia czy problemy hormonalne. Ważnym jest jednak by nie bagatelizować pojawiania się zakoli i już przy pierwszych objawach udać się do lekarza – dermatologa lub trychologa. Czym szybciej odkryjemy problem, tym większe szanse na przywrócenie dawnych gęstych włosów.

Czy zakola są oznaką łysienia?

To bardzo często zadawane pytanie przez pacjentów, szczególnie na pierwszej wizycie u lekarza. Odpowiedź jest niestety jednoznaczna – zakola to pierwsza oznaka łysienia, a nieleczony problem będzie z czasem narastał i atakował kolejne obszary skóry głowy.

Dlaczego pojawiają się zakola?

Jak już wspomnieliśmy, zakola to początek łysienia androgenowego, które wśród mężczyzn objawia się właśnie w taki sposób. Powodem powstawania zakoli jest działanie męskich hormonów, czyli androgenów (pochodnych testosteronu), które prowadzą do miniaturyzacji, a następnie do zaniku mieszków włosowych. W przypadku kobiet łysienie androgenowe polega w trochę inny sposób, dlatego tez znacznie rzadziej w ich przypadku obserwujemy pojawianie się zakoli.

W jakim wieku pojawiają się zakola oraz czy są dziedziczne?

Początek łysienia androgenowego datuje się już nawet na wiek młodzieńczy, to jest 18-20 lat. Dochodzi do tego wówczas, gdy posiadamy wrodzoną wrażliwość na działanie androgenów. Jeśli takowej wrażliwości nie posiadamy, to również i po 30. roku życia możemy zaobserwować zmiany, w postaci pojawiania się zakoli. Niestety, łysienie androgenowe, a co za tym idzie pojawianie się zakoli jest dziedziczne, dlatego też jeśli w bliskiej rodzinie pojawia się taki problem, to i nas z dużą dozą prawdopodobieństwa może spotkać.

Zakola – jak je leczyć?

Już po pierwszych oznakach pojawiania się zakoli, powinniśmy udać się do lekarza na dokładną konsultację. Wówczas jest szansa, że unikniemy dalszego rozwoju utraty włosów, a wdrożone leczenie pozwoli nam w przyszłości na przywrócenie włosów na głowie. Rodzaje leczenia są dwa. Na początku najczęściej stosuje się preparaty w postaci wcierek, specjalnych szamponów czy środków farmakologicznych. Nie będzie ono jednak skuteczne w przypadku, gdy doszło już do trwałego zaniku cebulki włosa. W takim przypadku niezbędne są zabiegi, które pobudzają wzrost włosów oraz regenerację osłabionych mieszków. Do najczęściej stosowanych zabiegów zaliczamy przede wszystkim Regenerów Activa, Dermapen 4, Mezoterapię czy też  Karboksyterapię. Jeśli również i to nie pomaga, to naszą ostatnią deską ratunku jest przeszczep włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Transplantacja włosów Warszawie